حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده گزارش
توسعه پوشش‌های پودری با استفاده از نانولوله‌های گرافنی

توسعه پوشش‌های پودری با استفاده از نانولوله‌های گرافنی

تاریخ : ۱۴۰۰/۰۷/۰۷ تعداد بازدید :‌ ۳۷۶۱
نویسندگان : فائزه باغانی-مترجم
نانولوله‌های گرافنی TUBALL رسانایی را به پوشش‌های پودری اضافه می‌کنند.

بسیاری از تجهیزات ممکن است تحت تأثیر تداخل تشعشعی قرار گیرند که به عنوان تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخل فرکانس رادیویی (RFI) شناخته می‌شوند، بنابراین باید از یک پوشش رسانا برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی حساس استفاده شود. افزودنی آنتی‌استاتیک عنصر اصلی است که رسانایی را در پوشش‌ها امکان‌پذیر می‌کند. در حالی که اکثر مواد افزودنی موجود در بازار می‌توانند مقاومت مورد نیاز را ارائه دهند، اما در این زمینه مشکلات قابل توجهی نیز وجود دارد.

شرکت پوشش‌های پودری ایری (Erie Powder Coatings) یکی از تولیدکنندگان برجسته کانادایی در زمینه پوشش و رنگ، انواع پوشش‌های پودری را با استفاده از نانولوله‌های گرافنی TUBALL شرکت اوسی‌اس‌آی‌ال (OCSiAl) توسعه داده است. این محصولات جدید هر دو ویژگی رسانایی و پراکندگی استاتیک را با با مقاومت بین Ω/sq 103 تا Ω/sq 109 نشان می‌دهند. تست‌های اولیه آزمایشگاهی نتایج مثبتی را در ترکیب رسانایی هدفمند با عملکرد زیبایی شناسانه در انواع بافت و رنگ سطوح نشان داد. تایلر سیسکا مدیر بخش تحقیق و توسعه پوشش‌های پودری ایری، گفت: «سیستم‌های پودری با رسانایی بالا که به طور سنتی فرموله شده‌اند بر کربن بلک رسانا تکیه می‌کنند، که انتخاب‌های رنگدانه را محدود می‌کند. با تغییر به یک سیستم نانولوله گرافنی که نیاز به دوز کمتری دارد، طیف وسیع‌تری از رنگ در دسترس خواهد بود.»

کنسانتره‌های نانولوله گرافنی در مرحله پیش‌ترکیب وارد می‌شوند. استفاده از فناوری اکستروژن تولید پوشش پودری استاندارد برای ترکیب نانولوله‌ها بدون نیاز به سازگاری خاصی استفاده می‌شود. به لطف مورفولوژی منحصر به فرد نانولوله‌ها، آن‌ها یک شبکه رسانا و تقویت‌کننده یکنواخت در داخل مواد، بدون افزایش ویسکوزیته مذاب ایجاد می‌کنند. این دوز بسیار پایین بی‌نظیر به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد طیف وسیعی از رنگ‌های محصول را گسترش دهند و انعطاف‌پذیری بیشتری در فرمول نهایی داشته باشند.

سرگئی زاسوخین، مدیر توسعه تجارت OCSiAl در کانادا، مکزیک، آمریکای مرکزی و جنوبی گفت: «با توجه به دوزهای کاری بسیار کم نانولوله‌های گرافن که از 0.01 درصد شروع می‌شود، مشتریان ما نسبت عالی عملکرد به قیمت نانولوله‌های TUBALL را با همراه با سازگاری بهتر با محیط زیست و طیف وسیعی از ویژگی‌هایی ایجاد شده در پوشش‌ها را تصدیق می‌کنند.»

پوشش‌های پودری رسانای الکتریکی قابل پاشش همراه با نانولوله‌های گرافنی با اکثر پلاستیک‌های زیستی و بسترهای فلزی سازگار هستند و برای کاربردهای حساس به الکترواستاتیک در محیط‌های خطرناک ATEX، ابزار دقیق، پزشکی، دریایی، هوانوردی و صنایع دفاعی مورد استقبال قرار می‌گیرند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code