حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

چالش ساخت داروهای ضدگلوکوم بر پایه فناوری‌های نوین دارورسانی

چالش ساخت داروهای ضدگلوکوم بر پایه فناوری‌های نوین دارورسانی
تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۹/۰۸ تعداد بازدید : ۵۲۳۷
تعداد رای : ۰
برنامه چالش‌های فناوری و نوآوری شبکه تبادل فناوری چالش فناورانه با موضوع ساخت داروهای ضدگلوکوم بر پایه فناوری‌های نوین دارورسانی را برگزار می‌نماید. مهلت ارسال طرح ۲0 آذر ماه ۱۴۰۰ است.

گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که می‌تواند سبب آسیب عصب بینایی و در نتیجه کوری شود. این بیماری دومین علت شایع نابینایی است. برای رفع این عارضه داروهای ضدگلوکوم زیادی وجود دارند. از شناخته شده‌ترین این داروها، دورزولامید هیدروکلراید هست که به تنهایی یا به همراه سایر داروهای مرتبط برای کاهش فشار داخل چشم به کار می‌رود.

برای کنترل فشار داخلی چشم رژیم‌های چند دارویی توصیه می‌شود، این دارو به صورت ترکیبی با تیمولول به شکل قطره عرضه می‌شود. علاوه بر این داروهای مؤثر در درمان گلوکوم با رده درمانی مهارکنندهٔ Rho kinase عرضه و تاییدیه‌های لازم را اخذ کرده‌اند. علاوه بر درمان‌های سنتی، داروهای بیماتوپروست ایمپلنت و تراوپروست (Insert) هم دو فرم جدید دارویی هستند که در سال‌های 2020 و 2021 تأییدیه FDA را اخذ کرده‌اند.

سیستم‌های تحویل دارو چه به شکل قطره ژل (Gel Drop) یا ایمپلنت (Implant)، درجی (Insert) و … رویکردهای مطرح در این زمینه هستند. در این فراخوان، از طرح‌های مشابه این فناوری‌ها در بحث فناوری‌های نوین دارورسانی دعوت به عمل می‌آید.

مهم‌ترین هدف برگزاری این رویداد، ایجاد فرصت‌های رشد و موفقیت برای استارتاپ‌ها است. ایده‌ها یا طرح‌هایی که از لحاظ فنی و اقتصادی مناسب هستند را می‌توان با ایجاد بستری از اساتید، فعالان بنام و زیرساخت‌های مهمی از قبیل: آزمایشگاه، خطوط تولیدی، فضای اداری، آموزش و…. به همراه تیم مارکتینگ به مرحله تولید انبوه و در نهایت فروش رساند. در همین راستا، شتابدهنده دارویی ماد با همکاری چالش‌های فناوری و نوآوری (اینوتن) به دنبال حمایت از طرح‌های این حوزه با هدف تجاری‌سازی آن‌ها است.

در مرحله اول، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا ۲0 آذر ماه، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد. برگزیدگان مرحله نخست، پنج ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند. در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

جوایز مرحله اول شامل مشاوره جهت تکمیل طرح‌ها، امکان استقرار در شتابدهنده دارویی ماد و اعطای تسهیلات تجاری‌سازی به تیم‌های برگزیده توسط شتابدهندهٔ دارویی ماد بوده و در مرحله دوم اعطای گرنت نقدی و آزمایشگاهی به هر یک از تیم‌های برگزیده به مبلغ 40 میلیون تومان و جایزه نقدی بعد از ساخت و تأیید نمونه اولیه به مبلغ 30 میلیون تومان برای هر یک از تیم‌های برگزیده خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code