حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC

چالش نوآوری؛ اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC
تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ تعداد بازدید : ۱۰۱۶
تعداد رای : ۰
شرکت تارا پوشش، با همکاری شبکه تبادل فناوری، چالش نوآوری با موضوع «اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC» را برگزار می‌کند.

تجهیزات دندانپزشکی به علت آنکه در فضای داخل دهان مورد استفاده قرار می‌گیرند لازم است حائز ویژگی‌های خاصی باشند. مقاومت به سایش نخستین ضرورت این تجهیزات است. این تجهیزات ضمن تماس با بافت سخت مینای دندان، در محیط اسیدی بزاق دهان قرار دارند؛ لذا به‌طور مداوم در معرض خوردگی نیز هستند. همچنین به علت کاربری آنها در محیط دهان، نباید محل تجمع باکتری‌ها و به‌تبع عامل بیماری باشند.

هدف اصلی این چالش، ایجاد پوشش DLC روی مته‌های دندانپزشکی از جنس فوالد زنگ‌نزن 316L و همچنین ایمپلنت‌های دندانی از جنس آلیاژهای تیتانیوم است. پوشش مذکور بایستی از مقاومت به سایش، فرسایش و مقاومت به خوردگی مطلوبی برخوردار باشد. زیست‌سازگاری، کاهش فعالیت باکتری، استحکام چسبندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین از دیگر ویژگی‌های مدنظر برای پوشش مذکور است.

از تمامی علاقمندان اعم از شرکت‌های فناور، دانشجویان، پژوهشگران و... دعوت می‌شود برای رفع مساله مطرح شده در این فراخوان شرکت نمایند. بنابر اعلام دبیرخانه چالش‌های فناوری و نوآوری (اینوتن)، شرکت‌کنندگان تا تاریخ 28 خردادماه 1400 فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خود را به دبیرخانه چالش ارسال کنند. پس از اتمام مهلت دریافت طرح‌ها و غربال اولیه آن‌ها، داوری طرح‌ها انجام خواهد شد و سرانجام طرح‌های برگزیده به مرحله دوم راه خواهند یافت.

برگزیدگان مرحله نخست، فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی، نمونه‌ای آزمایشگاهی از طرح خود را مطابق با ملاحظات فنی چالش بسازند. در این مرحله شرکت‌کنندگان به‌صورت گام‌به‌گام، پیشرفت طرح خود را گزارش می‌دهند و بر اساس آن، از 7.5 میلیون تومان گرنت تولید نمونه محصول و 7.5 میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی بهره‌مند می‌شوند. 15 میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم اول و 10 میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم دوم در نظر گرفته شده است. تیم‌های برگزیده نیز می‌توانند در پایان از حمایت‌های شبکه تبادل فناوری جهت تجاری‌سازی طرح بهره شوند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات چالش (نحوه ثبت‌نام، شرایط ارسال راه‌حل، جوایز و…) می‌توانند به نشانی http://innoten.ir/ مراجعه کنند.

 

درباره متقاضی

شرکت تارا پوشش با هدف رفع نیازهای صنایع مختلف ساخت و تولید، نگهداری و توسعه قطعات مهندسی با بهره‌مندی از توانمندی‌های علمی و فنی نیروهای متخصص و با ارتباط بین دانشگاه، پژوهشگاه و صنعت تأسیس شد. تاراپوشش تولیدکننده انواع پوشش‌های کاربردی با استفاده از به‌روزترین فرایندهای ساخت بوده و با تمرکز بر نوآوری‌های علمی در مقیاس‌های آزمایشگاهی تا تولید انبوه، آماده خدمت‌رسانی به صنایع مختلف و پژوهشگران گرانقدر است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code